جدید ترین عناوین خبری امروز
واریته

توجه: رمز عبور شما به صورت اتوماتیک به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

همراه اول سریال ممنوعه
تبلیغات
بلیت های چارتر و لحظه آخری چیست

بلیط های چارتر و لحظه آخری چیست؟

اگر در سایت‌های گردشگری تورهای مختلف را مقایسه کرده باشید و در گیر و دار یک سفر با قیمت مناسب هستید حتما نام بلیط های چارتر و لحظه آخری به گوشتان خورده است برای مقایسه این نوع بلیط و تفاوت آنها باما در این گزارش واریته همراه باشید.

در توضیحات اکثر این تورها نوشته‌شده است که پروازها چارتری است. همچنین به احتمال زیاد چشمتان به سایت‌هایی که بلیت‌های چارتری هواپیما می‌فروشند خورده است. امروز می‌خواهیم درباره‌ی این بلیت‌ها صحبت کنیم.

 

چارتر یعنی چه و آیا این بلیت‌ها واقعاً ارزان هستند یا خیر؟

بلیت های چارتر و لحظه آخری چیست

بلیط چارتر را برخی شرکت‌ها و دفاتر خدمات مسافرتی می فروشند. بعضی از آژانس‌های مسافرتی سالانه یا برای مدتی معین تمام یا بخشی از صندلی‌های بعضی مسیرهای هوایی را از شرکت‌های هواپیمایی اجاره و یا درواقع پیش‌خرید می‌کنند و بلیت این پروازها را به مسافران آن مسیرها می‌فروشند. در این حالت به این آژانس‌ها چارترکننده و به آن شرکت هواپیمایی (ایرلاین) که تمام یا بخشی از صندلی‌های پروازش را اجاره می‌دهد، چارتر شونده می‌گویند. در این شرایط، شما بلیت را مستقیم از هواپیمایی نمی‌خرید، بلکه از آژانس چارتر کننده خریداری می‌کنید و بهای بلیت چارتر را هم نه شرکت هواپیمایی، بلکه آژانس چارتر کننده تعیین می‌کند.

اکثر مسافران معمول هواپیماها افرادی هستند که به دلایل شغلی هر هفته باید در مسیر مشخصی سفر کنند. به همین دلیل خیلی به مناسبت‌ها و تعطیلات نگاه نمی‌کنند و در واقع جزو مسافران عادی و همیشگی مسیرهای هوایی هستند؛ اما در ایام تعطیل و روزهایی که بازار مسافرت گرم می‌شود، متقاضیان سفرهای هوایی نیز افزایش می‌یابند. این همان زمانی است که آژانس‌های مسافرتی که هوشمندانه بلیت‌های ایرلاین‌ها را از قبل خریداری کرده بودند با فروش آن‌ها به مسافران سود کسب می‌کنند.

بلیت‌های چارتر در زمان‌های متفاوت و در مسیرهای هوایی متفاوت، قیمت‌های مختلفی نیز دارند. مثلاً اکثر اوقات حداقل قیمت پروازهای تهران کیش پایین‌تر از حداقل قیمت هر پرواز داخلی دیگری است. همچنین زمان پروازها، چه در خصوص نزدیک بودن یا نبودن به ایام تعطیلات، چه حتی در ساعات مختلف روز متفاوت است.با این تفاسیر حتماً متوجه شده‌اید که چارتری بودن یک پرواز لزوماً به معنی ارزان بودن آن نیست.

 

چطور می‌شود در پروازهای چارتری یک بلیت ارزان خرید؟

بلیت های چارتر و لحظه آخری چیست

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که عادت دارید مدتی قبل از برنامه‌ی سفرتان همه چیز را آماده کرده باشید، شانس کمتری برای به دست آوردن یک بلیت ارزان‌قیمت دارید. ولی هرچه خرید بلیت هواپیما را به لحظات نزدیک به سفر موکول کنید، قیمتی که خواهید پرداخت ارزان‌تر خواهد بود. همان‌طور که مشخص است، آژانس‌های چارتر کننده از آنجایی که پیشاپیش بلیت‌ها را خریداری کرده‌اند، برای بازگرداندن هزینه‌ای که پرداخته‌اند باید تمام بلیت‌ها را بفروشند. به همین دلیل، این آژانس‌ها با ارزان کردن قیمت بلیت‌ های پروازی به صورت ساعت‌به‌ساعت، سعی به ترغیب مسافران برای خرید بلیت می‌کنند. این ارزانی که درواقع یک نوع معامله‌ی برد-برد است، هم به سود آژانس خواهد بود، چرا که بلیت‌هایی را که پیش‌خرید کرده خواهد فروخت، هم به سود مسافرانی که در آخرین ساعات ممکن دست به خرید بلیت می‌زنند.

 

چه هنگام شانس خرید یک بلیت ارزان بیشتر است؟

بلیت های چارتر و لحظه آخری چیست

همان‌طور که گفتیم این آژانس‌ها تمام یا بخشی از بلیت‌های یک ایرلاین را برای بازه‌ی زمانی مشخصی خریداری می‌کنند. به همین دلیل تعیین قیمت این بلیت‌ها به عهده‌ی آنان خواهد بود. از همین رو، در ایامی مثل عید نوروز یا دیگر ایام تعطیلی که تقاضا برای بلیت هواپیما بیشتر است، اغلب پروازها حتی قیمتی بیش تر از قیمت رسمی دارند؛ اما در روزهای پایانی اسفند، یا در ایام پس از تعطیلات نوروز ، به دلیل کاهش تقاضا قیمت همان پروازها به میزانی باورنکردنی‌ کاهش می‌یابد. طوری که ممکن است قیمت یک پرواز حتی از قیمت بلیت اتوبوس نیز کمتر باشد.

از طرف دیگر، از آنجایی که آژانس‌های چارتر کننده میل به فروش تمام بلیت‌های خود در هر پرواز دارند، صندلی‌های خالی باقی‌مانده را در ساعات نزدیک به پرواز با تخفیف‌های باورنکردنی به فروش می‌رسانند. تا جایی که ممکن است قیمت یک بلیت تا دو ساعت مانده به پرواز حتی تا نصف قیمت کاهش داشته باشد.

 

حواستان باشد! بلیت‌های لحظه آخری عیب هم دارند.

بلیت‌های چارتری در کنار قیمت وسوسه‌انگیزشان، دو عیب بزرگ نیز دارند. یکی اینکه آژانس‌های چارتر کننده فقط فروشنده‌ی بلیت هستند، و در اکثر مواقع پاسخگوی مشکلاتی که ممکن است در پرواز رخ دهد نخواهند بود. مثلاً اگر پرواز تأخیر داشته باشد، یا بارتان گم شود، مسئولیت بر عهده‌ی شرکت هواپیمایی خواهد بود نه آژانس صادرکننده‌ی بلیت و شما باید خودتان پیگیر این مشکلات باشید.

دیگر اینکه برخلاف بلیت‌های رسمی، بلیت‌های چارتری معمولاً قابل استرداد نیستند و امکان تغییر تاریخ آن‌ها میسر نیست. حتی اگر آژانس به شما اجازه‌ی لغو بلیت را بدهد، معمولاً هزینه‌ی این کار آنقدر بالاست که لغو بلیت به‌صرفه نخواهد بود.

دسته ها:
ورود به سایت دیدگاه ها 0
avatar
  Subscribe  
اعلام کردن به

شبکه نمایش خانگی

دانلود سریال نهنگ آبی
دانلود سریال نهنگ آبی با لینک مستقیم
259,836
قسمت دوم دانلود سریال هیولا
دانلود سریال هیولا با کیفیت عالی و لینک مستقیم
163,001
خنجری سالهای دور از خانه
دانلود سریال سالهای دور از خانه با کیفیت عالی و لینک مستقیم
3,897
فیلم رقص روی شیشه مهتاب کرامتی
دانلود سریال رقص روی شیشه با لینک مستقیم و کیفیت عالی
29,478
مغزهای کوچک زنگ‌ زده
دانلود فیلم مغزهای کوچک زنگ زده با لینک مستقیم
687,339