جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
گروه داماهی در تهران به روی صحنه رفت

گروه داماهی در تهران به روی صحنه رفت

گروه داماهی در اولین کنسرت از مجموعه برنامه های فرهنگی برج آزادی در ایام نوروز 1396 ، ششم فروردین ماه بر روی صحنه از آلبوم جدید خود در موسیقی تلفیقی به دیدار مخاطبان رفت.

گروه داماهی که از جنوب کشور موسیقی را رواج می دهد رو به موسیقی مدرن آورده که برای کنسرت خود ر روی صحنه کنسرت گروه “داماهی”، ۵ نوازنده و ۱ خواننده دیده می‌شد که پوشش جنوبی و زیبای رضا کولغانی خواننده گروه از همان ابتدا نظرها را به خود جلب می‌کرد. طراحی لباس کولغانی را صدف تحویلدارزاده طراح لباس برجسته تئاتر بر اساس موسیقی و المان‌های تصویری انجام داده بود.

 

علاوه بر رضا کولغانی گروه داماهی شامل دارا دارایی « گیتار باس » ، حمزه یگانه « کیبورد، بنجو » و ابراهیم علوی « عود و گیتار » سه عضو ثابت دیگر گروه داماهی بودند که آنها نیز بر روی صحنه دیده می‌شدند که در کنار آنها همچنین در این کنسرت دو نوازنده مهمان به نام‌های همایون نصیری « پرکاشن » و آرش پژندمقدم « درامز » نیز حضور داشتند که این دو جایگزین شایا فتحی پرکاشن‌نواز و درامر ثابت گروه داماهی شده بودند.

 

اکثر قطعاتی که در این کنسرت اجرا شد، آثاری با گویش‌های بندرعباسی، مینابی و بلوچی بودند، گویش‌هایی که کولغانی به خاطر دو رگه بندری و بلوچی‌اش، کاملاً به آن‌ها مسلط بود. این خواننده چند قطعه فارسی را نیز اجرا کرد که از این حیث نیز موفق نشان داد.

قطعاتی که داماهی به گویش بندرعباسی می‌خواند، عموماً از ترانه‌های ابراهیم منصفی ملقب به مینای هرمزگان هستند. در این کنسرت کولغانی برخی از اشعار این شاعر برجسته را نظیر سوگند، گل‌بوته، مردن مردانه و یار عزیز به علاقه‌مندان موسیقی منطقه حاشیه خلیج فارس تقدیم کرد. قطعه “یار عزیز” بر اساس یکی از اشعار ماندگار منصفی توسط دارا دارایی آهنگسازی شده که برای مخاطبان موسیقی جنوبی خیلی خاطره انگیز است. کولغانی این قطعه آرام را این‌گونه آغاز می‌کند: یار عزیز قامت بلندُم / بی چه نتای تا عقدت ببندم…

 

قطعه “دخترک” از جمله آثار پرطرفدار این کنسرت بود. این اثر بلوچی ابتدا با تک‌نوازی ابراهیم علوی آغاز شد و سپس با نوازندگی سایر اعضای داماهی و خوانندگی کولغانی ادامه یافت. همچنین بِنجونوازی حمزه یگانه در اجرای قطعه “دخترک” نیز بر جذابیت آن افزود. آهنگ “ترنگ” دیگر قطعه‌ای بود که یگانه در آن بنجو نواخت و حال و هوای برج آزادی را تغییر داد.

اجرای رضا کولغانی صرفاً یک اجرای موسیقی نبود. این خواننده به واسطه پیشینه تئاتری که دارد، با حرکات بدن و دست، هنر نمایش را با موسیقی تلفیق می‌کرد و یک پدیده دیداری-شنیداری را به سمع و نظر مخاطبان داماهی می‌رساند. این خواننده اخیراً در سینما نیز فعال شده و بازیگری را به خوبی می‌داند و از این هنر در جهت تهییج کنسرت موسیقی استفاده می‌کند.

 

گروه موسیقی “داماهی” در سال ۹۳ تأسیس شد و در سال ۹۴ برای اولین بار در بخش تلفیقی جشنواره فجر به روی صحنه رفت. این گروه با رویکردی آزادانه در تلفیق مؤلفه‌های موسیقی محلی ایران با ژانرهای متنوع موسیقی بین‌المللی شکل گرفته است. نوگرایی گروه در خلق موسیقی خاص خود با به کارگیری عناصر موسیقیایی ملل مختلف در قالب کلی پاپ، طیف‌های گوناگون مخاطبان را با خود همراه کرده است. “داماهی” به همراه “بمرانی” دو گروه موسیقی تلفیقی هستند که در هر دو دوره‌ای که بخش تلفیقی به جشنواره فجر اضافه شده، حضور داشتند.

دسته ها:
ورود به سایت دیدگاه ها 0
اشتراک
اعلام کردن به
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
خواندن همه نظرات