جدید ترین عناوین خبری امروز
واریته

توجه: رمز عبور شما به صورت اتوماتیک به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

همراه اول سریال ممنوعه
تبلیغات
ورزش یوگا

یوگا ورزشی جسمی و روانی

یوگا ورزشی جسمی و روانی (فکری) می‌باشد که در شبه قاره‌ی هند و توسط هندوها به وجود آمده‌است. یوگا دانش کنترل امواج ذهنی است. از طرف دیگر می‌توان یوگا را به معنای نظاره کردن و دیدن، در نظر گرفت؛ در نتیجه یوگا علم خودشناسی است. بدین ترتیب غایت این دانش آشکار می‌شود. یعنی واقع شدن در طبیعت اصیل خویش و شکافتن تمامی حجاب‌های نفسانی.

رژیم غذایی در یوگا

رژیم غذایی در سلامت انسان بسیار اهمیت دارد. در یوگا سه نوع رژیم غذایی وجود دارد که عبارتند از: راجاسی، تاماسی و ساتویک

رژیم غذایی راجاسی شامل غذاهای غیر گیاهی و پر انرژی می‌باشد. رژیم غذایی تاماسی ترکیبی از راجاسی و ساتویک است. به معنی غذاهای غیر گیاهی و گیاهی و البته پر ادویه. این رژیم غذایی افراد را کم حوصله و پرخاشگر می‌کند. اما رژیم غذایی ساتویک گیاهی است و برای چاشنی آن از کمی ادویه هم استفاده می‌شود. این رژیم غذایی پیشنهاد افرادی است که چندین سال این ورزش را انجام می‌دهند. رژیم غذایی ساتویک گوارشی آسان را به ارمغان می‌آورد. احساس سبکی و تعادل به وجود می‌آید و تعادل هورمونی بدن در حد مطلوب نگه داشته می شود.

 

ایمنی بدن در یوگا

اگرچه برای اغلب افراد سالم، یوگا یک ورزش غیر هوازی ایمن می‌باشد اما همیشه بدون خطر نیست. بر اساس یافته‌های آکادمی جراحان ارتوپدی آمریکا، صدمات یوگا معمولا شامل کشش زیاد گردن، شانه‌ها، ستون فقرات، پاها و زانوها می‌باشد.  این خطرات در صورت ابتلا به بیماری‌هایی همچون پوکی استخوان شدید، فشارخون بالا یا پایین، مشکلات گوش، اختلال ستون فقرات و بارداری تشدید می‌شوند.

بیشتر بخوانید
خمیر بازی ها برای کودکان چه خطراتی دارند؟

 

توصیه‌هایی برای کاهش خطر آسیب دیدگی

اگر شما باردار و یا به بیماری خاصی مبتلا هستید، حتما قبل از شروع یوگا با پزشک خود مشورت کنید. پزشک می‌تواند با توجه به شرایط شما نوع و سطح تمرینات یوگا را به طور مناسب انتخاب نماید. یوگا را به تنهایی و بدون مربی یاد نگیرید. تمرین با یک مربی با تجربه و آموزش دیده موجب به حداقل رسیدن آسیب‌های جدی برای شما می‌شود.
یوگا جایگزین درمان‌ها و مراقبت‌های پزشکی نیست. اگرچه یوگا فواید سلامتی بسیاری دارد و می‌تواند به عنوان بخشی از برنامه درمانی محسوب شود اما جایگزین مراقبت‌ها و توصیه‌های پزشکی نیست.
محدودیت‌های خود را بشناسید، قبل از شروع یوگا درباره شرایط فیزیکی و قدرت آن تحقیق کنید. از مربی خود مشاوره بگیرید تا تمرینات مناسب را به شما معرفی نماید. آرام پیش بروید یوگا ورزش رقابتی نیست. آموزش را از پایه شروع کنید. ابتدا تکنیک‌های صحیح تنفس و حفظ تعادل را یاد بگیرید، سپس به حرکات کششی بپردازید.
قبل از هر جلسه بدن خود را گرم کنید، عضلات سرد احتمال آسیب را افزایش می‌دهند. لباسی بپوشید که به شما امکان حرکات آزادانه را بدهد. به اندازه کافی آب بنوشید. این نکته به ویژه درمورد تمریناتی که در اتاق‌های گرم ومرطوب انجام می‌شوند، حائز اهمیت است. به پیام‌های بدن خود توجه کنید، یوگا نباید موجب آسیب شود. اگر درد حس می‌کنید تمرین را متوقف کنید. در صورت درد قفسه سینه، از حال رفتن و یا سرگیجه، سریع تمرین را قطع کرده و با پزشک مشورت نمایید.

بیشتر بخوانید
عسل با چه چیز هایی نباید خورده شود

همه‌ی افراد، با هر درجه از انعطاف پذیری، می‌توانند یوگا تمرین کنند. فقط کافی است که کلاس هایی متناسب با سطح شان انتخاب کنند: مبتدی، متوسط، پیشترفته و… . بیشتر مشکلات احتمالی پزشکی این ورزش در ارتباط با مفاصل هستند، اگر وضعیت‌های بدنی شدید باشند و یا به مدت طولانی حفظ شوند، و یا عمل تنفس به درستی انجام نشود، ممکن است مشکلاتی برای فرد ایجاد کنند. پس بهتر است در زمان انجام این ورزش به همه‌ی جوانب آن دقت کنید.

دسته ها:
برچسب ها:
ورود به سایت دیدگاه ها 0
avatar
  Subscribe  
اعلام کردن به

سینما و تلویزیون

عملکرد مغز بازیگران
مغز بازیگران در زمان ایفای نقش چه عملکردی دارد؟
104
الهام پاوه نژاد سریال مانکن
الهام پاوه نژاد به سریال مانکن اضافه شد
288
بیش از ۱۰۰ برنامه در چهاردهمین جشنواره بین المللی رادیو شرکت کردند
154
حمیدرضا آذرنگ نهنگ آبی
حمیدرضا آذرنگ: نهنگ آبی به ویرانگری دچار شده است
766
غلامرضا تختی
پرویز پرستویی: هیچ قدرتی نمی تواند آقا تختی را خراب کند!
539