جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
فیلم خوب بد جلف ارتش سری نقد

فیلم کمدی خوب بد جلف ارتش سری ناجی سینمای ایران

دومین قسمت از فیلم خوب بد جلف و دومین تجربه کارگردانی پیمان قاسمخانی با عنوان ارتش سری از ۳۰ بهمن در سینماهای سراسر کشور روی پرده می‌رود.

سه‌ میلیون ریزش مخاطب نسبت به سال قبل، این حاصل اتفاقات عجیب و حوادث تلخ سراسر ۱۳۹۸ است که ترکش‌هایش به سینما رسیده و حالا در فصل مرده اکران، سینماداران به این فکر می‌کنند فیلمی از راه می رسد که رونقی به گیشه‌های کم استقبال سینمای ایران ببخشد؟

اگرچه «مطرب» که زودتر از سایر فیلم‌های دیگر اکران شد توانست به مرز فروش ۴۰ میلیارد تومان برسد اما دو فیلم دیگر که آبان ماه و بعد از آن اکران شدند، در سرمای گیشه‌ها و شرایط ملتهب کشور و روزهای خالی از امید و انگیزه آبان تا دی به ناکامی مطلق رسیدند.

فیلم ستایش شده سروش صحت که پدیده جشنواره جهانی فجر بود یعنی فیلم جهان با من برقص ،مطرب کیایی و «زیرنظر» مجید صالحی، فیلم‌هایی که در دل بحران‌های پاییزی به پرده‌های سینما رفتند.

حالا درحالی که فروش سالانه سینمای ایران رقمی حدود ۲۸۴میلیارد تومان را نشان می‌دهد اما تعداد کلی مخاطبان سینما حدود ۲۵ میلیون نفر بوده که این رقم به نسبت سال قبل ریزش ۳ میلیون نفری دارد.

بیشتر بخوانید: چرا هنرمندان مالیات پرداخت نمیکنند

حالا درحالی که تنها یک ماه تا پایان سال ۹۸ باقی مانده است چرخه اکران قصد دارد تجربه‌ای را که از اوایل دهه ۹۰ تجربه موفقی  بوده، تکرار کند، ساخته جدید پیمان قاسم‌خانی یعنی فیلم خوب بد جلف ارتش سری که از کاندیداهای اصلی اکران نوروز ۹۹ بوده و اکران پیش از موعدش جنجالی شده است. سازندگانش قرارداد اکران پیش از موعدش را بسته و قراردادهای اکران‌شان بر اساس نامه‌ای که منتشر شده حاکی از اکران سه‌ماهه این فیلم در سینماها است.

خبری که جنجالی شده و منتقدان می‌گویند این شکل از قرارداد یعنی اجبار سینماها به نگه داشتن فیلمی که هنوز مشخص نیست مجوز اکران نوروزی را داشته باشد.

بیشتر بخوانید: دانلود فیلم ماجرای نیمروز رد خون

در این شرایط مصاحبه‌ای از فرجی عضو شورای نمایش هم خبرساز شده است. او در مصاحبه با ایلنا گفته :«اکران هیچ فیلمی برای نوروز ۹۹ نهایی نشده است.» این جمله اما نافی این نیست که اگر فیلمی کف فروش را داشته باشد، در ایام نوروز هم روی پرده خواهد ماند.

قانون این حق را برای فیلم دارای کف فروش ایجاد می‌کند که در اکران بماند. یعنی چنانچه فیلمی که قرارداد اکرانش بسته شده و وارد چرخه اکران می‌شود اگر کف فروش را داشته باشد، صاحب این بخت می‌شود که در بازار عرضه و تقاضا، روی پرده سینماها بماند و اگر کف فروش را از دست بدهد، خود قمارش را باخته و حذف می‌شود.

قماری که اگر جواب دهد فرصتی برای سینماست تا فصل یخ‌زده اکران را بشکند و حس خوب رونق را به سینماها ببخشد. تجربه‌ای که در سال‌ های اخیر جواب داده و می‌تواند قدری از این چالش ریزش ۳ میلیون نفری مخاطب در سال ۹۸ نسبت به سال قبل را کاهش دهد.

دسته ها:
ورود به سایت دیدگاه ها 0
اشتراک
اعلام کردن به
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
خواندن همه نظرات