جدید ترین عناوین خبری امروز
واریته

توجه: رمز عبور شما به صورت اتوماتیک به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

سریال هیولا
آخرین داغ سال 95 بر دل هنردوستان

آخرین داغ سال ۹۵ بر دل هنردوستان

خبری مبنی بر فوت ناگهانی علی معلم نویسنده، منتقد، تهیه‌کننده، کارگردان، ناشر، مجری تلویزیون منتشر شد که دقایقی بعد مسئول دفتر ماهنامه دنیای تصویر در گفتگو با خبرنگاران با تایید این مطلب بیان می کند : عصر امروز علی معلم در دفتر مجله بوده است که ناگهان سکته می کند و فوت می کند

علی معلم سال ۱۳۴۱ در دامغان متولد شد. در رشته‌ی سینما تحصیل کرد، در دهه‌ی شصت فعالیت مطبوعاتی خود را آغاز کرد و در سال ۷۱ با تاسیس ماهنامه «دنیای تصویر» فصل تازه‌ای را در مطبوعات و رسانه‌های سینمایی رقم زد.

معلم که به واسطه‌ی تولید و اجرای برنامه‌هایی چون «جنگ هنر»، «از واژه تا تصویر»، «سینمای اندیشه» و …به چهره‌ای شناخته شده برای مخاطبان تبدیل شده بود، اولین جشن سینمایی و تلویزیونی خصوصی ایران را تاسیس کرد و تندیس حافظ را به منظومه‌ی سینمای کشور افزود.

فعالیت معلم فقط به عرصه‌ی مطبوعات و رسانه‌ها محدود نمی‌شد «شوکران»، «گاوخونی»، «ازدواج به سبک ایرانی» و «آل» از جمله تجربیات موفق او در مقام تهیه‌کنندگی بود. دریافت مدرک دکتری افتخاری به پاس فعالیت‌هایش در عرصه‌ی فرهنگ و هنر نیز یکی دیگر عناوین و القاب متعدد او به شمار می‌رود.

علی معلم وبسایت شخصی داشت که به نقل از وبسایت او گزارشی از زندگینامه و فعالیت های او را به مناسبت درگذشت او ذکر می کنیم.

متولد آذرماه ۱۳۴۱ (دسامبر ۱۹۶۲ میلا‌دی) تهران است. دوران کودکی را در شهر پدری‌اش دامغان گذرانیده و تحصیلا‌ت متوسطه را در تهران در رشته‌ی ریاضی- فیزیک در دبیرستان سخن به پایان رسانده است. فارغ‌التحصیل دانشکده‌ی صدا و سیمای جمهوری اسلا‌می ایران در رشته کارگردانی فیلم است و در مقطع فوق‌لیسانس در رشته‌ی پژوهش هنر (دانشگاه هنر) تحصیل کرده است. سابقه‌ی تدریس سینما در مراکز آموزش فیلمسازی و دانشکده‌های سینمایی دارد. در شوراهای مختلف تولید، پخش و پژوهش سینمایی در مراکز سینمایی همچون سازمان توسعه سینمایی سوره، موزه سینما، خانه سینما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلا‌می عضویت داشته است.

عضو مؤسس و رئیس سه دوره انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران و بازرس (دو دوره) خانه‌ی سینما، عضو مؤسس بنیاد حمایت از سینمای ملی ایران، نایب رئیس هیئت مدیره و سخنگوی خانه‌ی سینما در سال‌های ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۷ بوده و عضو هیئت مدیره اتحادیه تهیه‌کنندگان سینمای ایران بوده است.

در هیئت‌های داوری و انتخاب جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم فجر (۷ دوره)، جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم کشورهای غیرمتعهد (پیونگ یانگ)، جشنواره‌ی سینمای جوان، جشنواره‌ی فیلم‌های دانشجویی، جشنواره‌ی فیلم‌های خانوادگی، نخستین جشنواره‌ی فیلم و کیفیت، جشنواره‌ی فیلم جوان، جشنواره فیلم رویش و جشنواره بین‌المللی فیلم شهر (۲ دوره)، نخستین جشنواره‌ی فیلم‌های ویدئویی تهران، جشنواره‌ی فیلم زنان (پروین اعتصامی) عضویت داشته است. وی همچنین سه دوره عضویت در هیئت انتخاب فیلم ایران برای آکادمی اسکار را بر عهده داشته است.

همکاری‌اش با مطبوعات (در مقام نویسنده و منتقد) را از سال ۱۳۶۴ با نشریات سروش، کیهان فرهنگی آغاز کرد و عضو شورای تحریریه نخستین دوره‌ی مجله‌ی فرهنگ و سینما بود. از سال ۱۳۷۱ با تأسیس نشریه‌ی تخصصی و ماهانه‌ی دنیای تصویر به عنوان صاحب امتیاز، مدیر مسئول و سردبیر فعالیت در حوزه‌ی ادبیات سینمایی را وسعت بخشیده است. دنیای تصویر که اکنون بیست سال از انتشار آن می‌گذرد، از نشریات معتبر تخصصی و پرتیراژترین مجله‌ی سینمایی ایران است که نویسندگان و منتقدان برجسته‌ی سینما در آن فعالیت دارند. این نشریه‌ی همچنین ویژه‌نامه‌ی فصلی (نخستین نشریه‌ی سینمایی کودکان و نوجوانان در جهان) و ویژه‌نامه‌ی دنیای تصویر به زبان انگلیسی را منتشر می‌کند و عضو مجمع بین‌المللی سیفژ نیز هست. معلم همچنین به همراه امیر قادری موسس و مدیر پایگاه‌های اینترنتی کافه سینما (www.caffecinema.com) و کافه بازی (www.caffebazi.com) و کافه موسیقی (www.caffemusighi.com) است که به بازتاب اخبار و گزارش‌های تحلیلی سینمای ایران و جهان و بازی‌های کامپیوتری، موسیقی و تبلیغات می‌پردازد. این سایت‌ها که از سال ۱۳۸۹ و ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده‌اند از پربیننده‌ترین سایت‌های ایرانی هستند.

کتاب یادداشت‌هایی از یک دوران سپری نشده از معلم در سال ۱۳۸۴ منتشر شده است.

علی معلم همچنین مدیر مسئول انتشارات دنیای تصویر است که تاکنون کتاب‌های زیر با ویراستاری وی به چاپ رسیده است:

۱- آناستازیا ۲- هرکول ۳- شاهزاه مصر؛ ۴- مولا‌ن؛ ۵- داستان اسباب‌بازی؛ ۶- شرک؛ ۷- عصر یخ؛ ۸- شرکت هیولا‌ها؛ ۹- چارلی و کارخانه شکلا‌ت‌سازی؛ ۱۰- ئی.تی: موجودی از سیاره‌ای دیگر؛ ۱۱- جومانجی؛ ۱۲- دنیای گمشده؛ ۱۳- هنر والت دیزنی؛ ۱۴- ارگونومی؛ ۱۵- بازیگری در سینما؛ ۱۶- ۱۰ داستان ۱۰ فیلم؛ ۱۷- یادداشت‌هایی از یک دوران سپری نشده؛ ۱۸- گاوخونی؛ ۱۹- تسخیرناپذیر: زندگی و آثار رابرت دونیرو؛ ۲۰- سلطان بازی‌سازان: آل پاچینو؛ ۲۱- دیکتاتورها و سینما و کتاب‌های ۱۰۱ فیلم چهار ستاره تاریخ سینما و استیون اسپیلبرگ و را در دست انتشار دارد.

معلم فعالیت در تلویزیون را در سمت تهیه‌کننده، کارگردان و مجری از سال ۱۳۶۸ آغاز کرد و برنامه‌های متعددی را در شبکه‌های مختلف سیمای جمهوری اسلا‌می ساخته است.

او همچنین مدیر جشن سینمایی/ تلویزیونی دنیای تصویر (تندیس حافظ) است که دوازده سال است برگزار می‌شود. این جشن، نخستین جشنواره‌ی سینمایی بخش خصوصی در ایران است که به معرفی سالیانه برگزیدگان سینما و تلویزیون اختصاص دارد.

علی معلم فعالیت‌اش در مقام تهیه‌کنندگی را با فیلم شوکران ۱۳۸۰ (بهروز افخمی) به عنوان تهیه‌کننده شریک آغاز کرد. گاوخونی (بهروز افخمی) نخستین فیلم مستقل او در سال ۱۳۸۲ با موفقیت در جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم فجر و جشنواره‌ی کن ۲۰۰۴ (بخش دو هفته کارگردان‌ها) روبرو شد و در فستیوال‌های مختلفی در جهان به نمایش درآمد و برنده‌ی دو جایزه‌ی بین‌المللی شد.

ازدواج به سبک ایرانی (حسن فتحی، ۱۳۸۴) دومین فیلم بلند سینمایی او در مقام مجری طرح و تهیه‌کننده در سال ۱۳۸۵ در ایران، فرانسه، آمریکا، امارات متحده عربی بر روی پرده رفت و با استقبال گسترده‌ای روبرو شد و جزو ده فیلم پرمخاطب سال قرار گرفت. این فیلم همچنین در سی‌امین جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم قاهره و سومین جشنواره‌ی فیلم‌های کمدی فرانسه و مرکز فرهنگی جین سیسکل در آمریکا به نمایش درآمده است.

آخرین فیلم او آل (۱۳۸۸) به کارگردانی بهرام بهرامیان نخستین محصول مشترک سینمای ایران و ارمنستان در جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم فجر نامزد دریافت هفت جایزه شد و در بهار سال ۱۳۸۹ به نمایش درآمد. این فیلم همچنین در دوازدهمین جشن حافظ جایزه‌ی فیلمبرداری را به خود اختصاص داد و در جشنواره‌ی فیلم‌های مسلمان کازان (۲۰۱۱) و جشنواره‌ی فیلم‌های فانتزی (بروژ بلژیک، ۲۰۱۲) به نمایش درآمد. آخرین کارِ او پیش‌تولید فیلم کوروش کبیر به کارگردانی مسعود جعفری جوزانی است.

فیلمشناسی (در مقام تهیه‌کننده):

شوکران (تهیه‌کننده مشترک، ۱۳۸۰)

گاوخونی (تهیه‌کننده و مجری طرح، ۱۳۸۲) [برگزیده‌ی جشنواره‌ی کن ۲۰۰۴، جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم فجر ۱۳۸۲ (برنده‌ی جایزه‌ی ویژه هیئت داوران بین‌الملل و بهترین هنرپیشه‌ی نقش اول مرد مسابقه‌ی بین‌الملل)، جشن حافظ (برنده تندیس حافظ بهترین بازیگر مرد و بهترین فیلمبرداری) و جشنواره‌های بریسبین (برنده جایزه نپتک)، آسیا اقیانوسیه، گوتنبورگ، سانفرانسیسکو، سئول (برنده‌ی جایزه‌ی نخست جشنواره).]

ازدواج به سبک ایرانی (تهیه‌کننده و مجری طرح، ۱۳۸۳) [برگزیده‌ی جشنواره‌ی فیلم‌های ایرانی مرکز فیلم جین‌سیسکل شیکاگو، سی‌امین جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم قاهره ۲۰۰۶، سومین جشنواره‌ی فیلم‌های کمدی فرانسه (آلپ دولوئز ۲۰۰۷)، جشن حافظ (برنده‌ی جایزه‌ی بهترین بازیگر نقش اول مرد و زن، موسیقی متن و طراحی صحنه و لباس)]

آل (مجری طرح، تهیه‌کننده؛ ۱۳۸۸) (برگزیده‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر و کاندید در هفت رشته و برنده‌ی سیمرغ بهترین موسیقی متن، جشنواره فیلم‌های مسلمان کازان ۲۰۱۱، برنده‌ی تندیس حافظ بهترین فیلمبرداری در دوازدهمین جشن حافظ)

کوروش کبیر و دوالپا (در مرحله‌ی پیش‌تولید)

فیلمشناسی (در مقام بازیگر):

آلما (۱۳۷۲)

آل (۱۳۸۸)

آثار تلویزیونی

جنگ هنر (سردبیر و مجری، شبکه دوم سیما)

از واژه تا تصویر (ادبیات و سینما) (تهیه‌کننده، کارگردان و مجری، شبکه دوم سیما)

ویژه برنامه‌های جشنواره‌ی فیلم فجر (تهیه‌کننده، مجری و کارشناس، شبکه دوم و پنجم سیما)

سینمای اندیشه (مجری و کارشناس، شبکه دوم سیما)

چشم‌انداز (مجری و کارشناس، شبکه جام جم بین‌المللی)

تماشاخانه ادب و هنر (تهیه‌کننده، کارگردان و مجری، شبکه جام جم بین‌المللی)

نقد ۳ (مجری و کارشناس، شبکه سوم سیما)

نگاه دو (مجری و کارشناس، شبکه دوم سیما)

دست به نقد (مجری و کارشناس، شبکه پنجم سیما)

سینمای برتر (مجری و کارشناس، شبکه جام جم بین‌المللی)

سمینار و همایش

مدیر سمینار سینمای ایران و مخاطبان آن (۱۳۷۷)

مدیر سمینار آسیب‌شناسی سینمای امروز ایران (۱۳۸۱)

مدیر سمینار اقتباس در سینمای ایران (۱۳۸۳)

دسته ها:
ورود به سایت دیدگاه ها 0
avatar
  Subscribe  
اعلام کردن به