جدید ترین عناوین خبری امروز
واریته

توجه: رمز عبور شما به صورت اتوماتیک به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

سریال هیولا
شب‌های بداهه‌ نوازی پیانو با حضور بزرگان موسیقی برگزار می‌شود

شب‌های بداهه‌ نوازی پیانو با حضور بزرگان موسیقی برگزار می‌شود

شب‌های بداهه‌ نوازی پیانو طی شش شب توسط نشر هرمس با حضور ۹ نوازنده بین المللی و دو نوازنده ایرانی در فرهنگسرای نیاوران برگزار می‌شود.

رامین صدیقی , مدیر نشر هرمس درباره شکل گیری این فستیوال می‌گوید: یک سال و نیم است که این ایده در ذهن من است تا بتوانیم در تهران رویدادی باشیم که یک تم مشخص داشته باشد و مثل یک فستیوال کوچک یک تعریف خاص داشته باشد. از ابتدا علاقه من این بود که نخستین فستیوال با تمرکز روی یک ساز و با محوریت بداهه نوازی باشد.

او ادامه می‌دهد: وقتی تصمیمم را با برخی از دوستان و آرتیست‌های بین المللی مطرح کردم؛ متوجه شدم که ظاهرا چنین رویدادی که صرفا به بداهه نوازی روی پیانو بپردازد حتی در اروپا هم برگزار نمی‌شود. این که در ایران فستیوالی برگزار شود که حتی در اروپا هم آن را ندارند باعث می‌شود تا نگاه‌ها به ایران هم عوض شود. مانفرد آیدکر (مدیر نشر ای سی ام) هم حتی گفت تقریبا همه نوازنده‌ها از یک مکتب هستند و شاید نتوانی کاری کنی که فستیوال با اقبال مواجه شود اما من میخواهم ریسک کنم و دوست دارم این به عنوان یک رویداد سالانه تکرار شود و هر سال یک کانسپت خاص داشته باشیم. این اتفاق به هرحال برای همه مهم است و تا امروز هم چند نشریه اروپایی درخواست دادند تا فستیوال را در ایران پوشش دهند.

وی با اشاره به پروسه دعوت هنرمندان به این فستیوال توضیح می‌دهد: ما از یک سال پیش دعوت از هنرمندان را برای این برنامه شروع کردیم و مهر سال گذشته خروجی فستیوال مشخص شد. ما حتی ۴ نفر را برای این فستیوال در ذخیره داشتیم اما همه افراد اصلی به سرعت این پیشنهاد را قبول کردند. ما خودمان علاقمند به این کار هستیم و فقط برگزار کننده نیستیم و برای همین حواشی این فستیوال خیلی جذاب است. این شرایط خیلی خاص است که ۱۱ نوازنده کنار هم قرار بگیرند.

مدیر نشر هرمس درباره برنامه‌های فستیوال نیز می‌گوید: شب‌های بداهه نوازی پیانو از بیست و دوم شهریور ماه طی شش شب ادامه پیدا می‌کند و هرشب دو نوازنده روی صحنه می‌آیند که البته آخرین اجرای فستیوال یک سرپرایز است. ما در این فستیوال ۵ ورکشاپ و ۴ نمایش فیلم خواهیم داشت. تورسن اشتوکه از آلمان به عنوان صدابردار این اجراها به تهران می‌آید. طی این شش شب Benedikt jahel ،colin vallon ،Tord gustavsen،David six ،Francois couturier ،Nik bratsch ،Stefano battaglia، Wolfert brederode  در کنار پیمان یزدانیان و مازیار یونسی روی صحنه می‌روند.

صدیقی درباره ورکشاپ‌ها و بخش نمایش فیلم عنوان می‌کند: پیمان یزدانیان با ورکشاپ «از هیچ تا بداهه»، استفانو باتاگلیا ورکشاپ بداهه نوازی، بندی تیانل ورکشاپ «بداهه نوازی و ریاضیات»، نیک برچ و داوید سیکس در بخش ورکشاپ‌های این فستیوال حضور دارند. در قسمت نمایش فیلم ما ۴ فیلم داریم. فیلم صدا و سکوت درباره هنرمندان و فلسفه فکری شرکت ای سی ام، فیلم هنر بداهه نوازی درباره کیت جرت که شامل مصاحبه با او هم هست، یک فیلم درباره تاریخچه شکل گیری شرکت بلو نت که مهمترین شرکت موسیقی جز معاصر بود و توسط دو آلمانی مهاجر در آمریکا تاسیس شد و یک فیلم که درباره آروو پرت است و تا کنون در هیچ جشنواره‌ای به نمایش در نیامده است.

او اضافه می‌کند: ما از این فستیوال یک مستند تهیه خواهیم کرد و در همچنین کل اجراها ضبط صوتی خواهد شد اما از آنجایی که نوازندگجان حاضر همگی با شرکت ای سی ام در حال فعالیت هستند باید دید که در صورت ضبط با کیفیت مناسب آیا همگی راضی خواهند بود تا این اجراها در قالب آلبوم منتشر شود یا خیر.

وی در پایان با اشاره به بلیت فروشی فستیوال گفت: بلیت فروشی از اواخر این ماه آغاز خواهد شد و البته ما برای مخاطبان یک امکانی را هم در نظر گرفتیم تا با هزینه‌ای کمتر تمامی اجراهای فستیوال را خریداری کنند و امکان حضور در ورکشاپ‌ها و نمایش فیلم‌ها را هم داشته باشند.

دسته ها:
ورود به سایت دیدگاه ها 0
avatar
  Subscribe  
اعلام کردن به