جدید ترین عناوین خبری امروز
واریته

توجه: رمز عبور شما به صورت اتوماتیک به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

همراه اول سریال ممنوعه
تبلیغات
پروژه سی شاهنامه خوانی

رقابت همایون شجریان و حافظ ناظری در شاهنامه خوانی

رقابت همایون شجریان و حافظ ناظری که دو تن از هنرمندان برجسته موسیقی اصیل ایرانی امر تازه ای نیست اما این بار این رقابت به شاهنامه خوانی کشیده شده و این دو هنرمند محبوب آثاری مربوط به شاهنامه خوانی را آماده کرده و در حال تدارک اجرای شاهنامه خوانی در ایران هستند.

همانطور که می دانید، اجرای شاهنامه فردوسی در موسیقی ایرانی، برای نخستین بار توسط حافظ ناظری و استاد شهرام ناظری، از سال ٢٠٠٧، در معتبرترین سالن های جهان آغاز شد و بازتاب خبری آن در بزرگ ترین رسانه های جهان منعکس شد. دلیل مورد استفاده قرار نگرفتن اشعار فردوسی این بوده است که کمتر کسی می‌تواند اشعار شاهنامه را همراه موسیقی بخواند زیرا اجرای اشعار حماسی فردوسی بسیار متفاوت تر از اجرای اشعار سایر شاعران بزرگ است.

شهرام ناظری و فرزندش حافظ ناظری، نخستین کنسرت شاهنامه خوانی ایران را در پروژه “آواز پارسی” در راستای حفظ و حراست از زبان پارسی، به دور از الحان عربى در مرداد ماه با تفاوت های زیادی در نوع اجرا , دکور , صحنه و موسیقی برگزار خواهند کرد.

همایون شجریان و سهراب پورناظری نیز قصد دارند مردادماه امسال پروژه‌ شاهنامه‌خوانی «سی» را در کاخ سعدآباد به روی صحنه ببرند،

همایون شجریان درباره پروژه‌ای که قرار است مردادماه به اجرا درآورد، گفت: این کار با کنسرت‌های همیشگی تفاوت دارد. حداقل برای من کار نویی است و بسیار هیجان‌زده هستم ببینم چه اتفاقی خواهد افتاد.

بیشتر بخوانید
علیرضا طلیسچی در تهران به روی صحنه رفت

اصغر دشتی نیز به عنوان کارگردان پروژه «سی» گفت که این پروژه با دیگر آثار تئاتری که کارگردانی کرده، تفاوت دارد و ادامه داد: قرار است برای نخستین بار تعدادی آرتیست اثری چندرسانه‌ای را به عنوانی اثری واحد به نمایش دربیاورند. پیش تولید این پروژه از دی‌ماه سال گذشته آغاز شده و از اول تیرماه تمرینات رسمی آن آغاز می‌شود.

همایون شجریان درباره هدف این پروژه گفت : هدف اصلی من و سهراب پورناظری این است که بتوانیم نسل‌های مختلف را کنار هم بنشانیم و کاری را خلق کنیم که از چند نسل شنونده داشته باشد و بتوانیم پیام شاهنامه را برسانیم. برای همین انتخاب فرم‌های موسیقی و نمایشی در این راستا بوده که افراد با سلایق و فرهنگ‌های مختلف از آن لذت ببرند و نگاهی به شاهنامه داشته باشند و با این گنجینه فارسی بیشتر آشنا شوند.

مهدی پاکدل , سحر دولتشاهی , امیر جدیدی از بازیگران این نمایش شاهنامه خوانی «سی» هستند.

حال باید دید این رقابت بی نظیر و با شکوه که پروژه هر یک برای اولین بار در ایران به اجرا گذاشته خواهد شد چه نتیجه ای دارد و چگونه از این دو اثر استقبال خواهد شد که سرانجام این رقابت با موفقیت بیشتر کدامیک همراه خواهد شد.

دسته ها:
ورود به سایت دیدگاه ها 0
avatar
  Subscribe  
اعلام کردن به

شبکه نمایش خانگی

دانلود سریال نهنگ آبی
دانلود سریال نهنگ آبی با لینک مستقیم
259,828
قسمت دوم دانلود سریال هیولا
دانلود سریال هیولا با کیفیت عالی و لینک مستقیم
162,974
خنجری سالهای دور از خانه
دانلود سریال سالهای دور از خانه با کیفیت عالی و لینک مستقیم
3,897
فیلم رقص روی شیشه مهتاب کرامتی
دانلود سریال رقص روی شیشه با لینک مستقیم و کیفیت عالی
29,477
مغزهای کوچک زنگ‌ زده
دانلود فیلم مغزهای کوچک زنگ زده با لینک مستقیم
687,326