جدید ترین عناوین خبری امروز
واریته

توجه: رمز عبور شما به صورت اتوماتیک به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

همراه اول سریال ممنوعه
تبلیغات
مجسمه لئوناردو داوینچی

تنها مجسمه تمام شده لئوناردو داوینچی کدام است؟

شاید برایتان جالب باشد که بدانید حتی یک مجسمه سه بعدی تمام شده، به‌نام لئوناردو داوینچی وجود ندارد؛ کسی که یکی از بزرگ‌ترین هنرمندانی است که تاکنون شناخته شده‌ و به‌خاطر خلق مجسمه‌هایش معروف است. حالا این ادعای قدیمی تغییر کرده‌است. پژوهشگران معتقدند که یک مجسمه، که قبلا به اشتباه به آنتونیو روسِلینو نسبت داده شده‌ بود، در حقیقت کارِ لئوناردو بوده‌ است.

به گزارش واریته مجسمه مریم مقدس و کودک خندان از سال ۱۸۵۸، در موزه ویکتوریا و آلبرت لندن نگهداری می‌شد و متعلق به روسلینو بود. اما پژوهشگران حالا معتقدند که لئوناردو داوینچی، این مجسمه را در سال ۱۴۷۲ در‌حالی ساخته، که ۱۹ یا ۲۰ ساله بوده‌است.

گاردین، در گزارش خود عنوان کرده‌است، این مجسمه مدت‌هاست که به‌نام آنتونیو روسلینو شناخته می‌شود. فرانچسکو کاگلیوتی، عضو فرهنگستان هنر ایتالیا، که این تحقیق جدید را رهبری می‌کند، می‌گوید که محققان، به‌خاطر اقتدار و تعصب آخرین مورخ هنر و مدیر موزه بریتانیا، یعنی جان پاپ‌هنسی، به اشتباه افتاده بودند.

پژوهشگران اعلام کردند: تزئینات بسیار زیاد و پیچیده این اثر، مخصوصا در قسمت پاهای مریم مقدس، مدارک مهمی را در اختیار ما قرار ‌داد؛ از جمله اینکه این تزئینات، به نقاشی‌هایی که لئوناردو در همان زمان می‌کشیده، بسیار شباهت دارد؛ نقاشی‌هایی که تمرینات وسواس‌گونه‌ای بودند و چین و شکن‌های انتزاعی و کنج و گوشه‌های عمیق و سایه‌دار، از ویژگی‌های بارز آنها به‌شمار می‌رود.

لئوناردو داوینچی همیشه برای خلق مجسمه‌های زیبا مشتاق بود، اما ایده‌های ذهنی او، زیادی جاه‌طلبانه بودند. دو پروژه بزرگ مجسمه‌سازی که داوینچی خود را وقفِ آنها کرده بود، هیچ کدام تحقق کامل نیافتند: اولی یک مجسمه بزرگ برنزی از فرانچسکو اسفورزا (سیاستمدار ایتالیایی در قرن پانزدهم) سوار بر اسب بود، که لئوناردو از ۱۴۸۹ تا ۱۴۹۴ روی آن کار می‌کرد و دومی، مجسمه یادبود مارشال تئودور تریوُلزیو (رهبر و فرمانده ارتش ایتالیایی) بود، که او را در سال‌های ۱۵۰۶ تا ۱۵۱۱ به‌خود مشغول کرده‌بود.

بیشتر بخوانید
خانه تاریخی احمد شاملو در حال تخریب

 

منبع: اختصاصی واریته

دسته ها:
ورود به سایت دیدگاه ها 0
avatar
  Subscribe  
اعلام کردن به

شبکه نمایش خانگی

دانلود سریال نهنگ آبی
دانلود سریال نهنگ آبی با لینک مستقیم
259,865
قسمت دوم دانلود سریال هیولا
دانلود سریال هیولا با کیفیت عالی و لینک مستقیم
163,130
خنجری سالهای دور از خانه
دانلود سریال سالهای دور از خانه با کیفیت عالی و لینک مستقیم
3,899
فیلم رقص روی شیشه مهتاب کرامتی
دانلود سریال رقص روی شیشه با لینک مستقیم و کیفیت عالی
29,484
مغزهای کوچک زنگ‌ زده
دانلود فیلم مغزهای کوچک زنگ زده با لینک مستقیم
687,431