جدید ترین عناوین خبری امروز
واریته

توجه: رمز عبور شما به صورت اتوماتیک به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

همراه اول سریال ممنوعه
تبلیغات
دیوارنگاره های 30 هزار ساله در یک غار کرواسی کشف شد

دیوارنگاره های ۳۰ هزار ساله در یک غار کرواسی کشف شد

نقاشی های دیواری یا همان دیوارنگاره که هرازگاهی در غارهای باستانی کشف می شوند اطلاعات بسیار زیادی در مورد نیاکان و اجدادمان به ما می دهند. اخیرا باستان شناسان در یک غار باستانی در کشور کرواسی نقاشی های دیواری کشف کرده اند که به اعتقاد آن ها متعلق به ۳۰ هزار سال پیش هستند.  این دیوارنگاره ها، اولین نقاشی های دیواری با این قدمت هستند که در تا به حال در شبه جزیره بالکان کشف شده اند.

به گزارش واریته در منطقه اروپای غربی تا به حال نقاشی های دیواری که معروف به دیوارنگاره متعددی کشف شده اند. با این حال، کشف غارنگاره های ۳۰ هزار ساله در کرواسی به دلیل قدمت بالایی که دارد کشف مهم و باارزشی تلقی می شوند. تیمی بین المللی که توسط باستان شناسی از دانشگاه ساوت همپتون و دانشگاه بوردو هدایت می شود موفق به کشف اولین نمونه های غارنگاره‌های پیش از تاریخ در شبه جزیره بالکان و کرواسی شده اند. به گفته باستان شناسان این غارنگاره ها قدیمی ترین نقاشی های دیواری هستند که تا به حال در شبه جزیره بالکان پیدا شده اند و ابعاد جدیدی از زندگی انسان های نخستین در این منطقه را بازگو می کنند.

غارنگاره‌های ۳۰ هزار ساله که نقاشی هایی سرخ رنگ هستند یک گاومیش و یک بز کوهی را به تصویر می کشند. به گفته کارشناسان احتمالا زمان خلق این نقاشی ها ۳۰ هزار سال پیش است. جین کلاتس، مورخ و کارشناس فرانسوی در مورد کشف غارنگاره‌های ۳۰ هزار ساله در کرواسی می گوید:

این اتفاق بی شک کشفی مهم و قابل توجه محسوب می شود. زیرا این کشف در منطقه ای اتفاق افتاده که تا به حال هیچ یافته مشابه ای در آن مشاهده نشده بود. با توجه به نقاشی های داخل این غار و بررسی آن ها، تاریخ خلق آن ها به عصر سنگ پسین بر می گردد.

البته غارنگاره‌های ۳۰ هزار ساله در کرواسی به طور کامل سالم باقی نمانده اند و برخی قسمت های این نقاشی ها زیر لایه های سنگواره های کربنات کلسیم مدفون شده اند. نقاشی های ۳۰ هزار ساله داخل غاری با عمق ۱۱۰ متر در کشور کرواسی کشف شده اند. جالب است بدانید که در دوران عصر سنگ پسین، آب و هوا و شرایط جوی اروپا نسبت به الان بسیار سردتر بود و سطح آب دریاها هم به مراتب پایین تر بود. به این ترتیب انسان های آن زمان که در این غار پناه گرفته و زندگی می کردند می توانستند رود بزرگ و پرآبی که در دشت وسیع آن حوالی جاری بود را تماشا کنند

 

منبع: اختصاصی واریته

دسته ها:
ورود به سایت دیدگاه ها 0
avatar
  Subscribe  
اعلام کردن به

شبکه نمایش خانگی

دانلود سریال نهنگ آبی
دانلود سریال نهنگ آبی با لینک مستقیم
259,865
قسمت دوم دانلود سریال هیولا
دانلود سریال هیولا با کیفیت عالی و لینک مستقیم
163,130
خنجری سالهای دور از خانه
دانلود سریال سالهای دور از خانه با کیفیت عالی و لینک مستقیم
3,899
فیلم رقص روی شیشه مهتاب کرامتی
دانلود سریال رقص روی شیشه با لینک مستقیم و کیفیت عالی
29,484
مغزهای کوچک زنگ‌ زده
دانلود فیلم مغزهای کوچک زنگ زده با لینک مستقیم
687,431