جدید ترین عناوین خبری امروز
واریته

توجه: رمز عبور شما به صورت اتوماتیک به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

سریال هیولا
فیلم کلمبوس
یادداشت علیرضا مجمع بر فیلم «کلمبوس»

کلمبوس جای بهتری برای نفس کشیدن

کلمبوس حرف روز را میزند. از آن حرفهایی که باید شاخکت تیز باشد تا بتوانی جلوترت را ببینی. هاتف علیمردانی زمانی که فیلم را میساخت هنوز دلار حتی هزار تومان هم بالا نرفته بود. پس پیشبینی اینکه چه بر سر این کشور میآید از شم بالای تحلیل اجتماعی کارگردانش میآید. کمتر کسی است که در فیلمش بتواند پیشبینی کند و درست از آب درباید . شاخک تیز یک مزیت است برای فیلمساز.

کلمبوس از یک مسئله جدی میگوید؛مهاجرت. اما خودش در دام موضوعش نمیافتد. فیلمساز خودش را در کشورش حفظ میکند. زن(شبنم مقدمی) راه رفته را تصویر میکند، اما ما در اینجا میمانیم. علیمردانی نمیگذارد اسیر امریکا فرضش کنیم. اما مسئله را طرح میکند. رویایی که برای هر کسی در این شرایط به آمال جدایی ناپذیر از ذهنش تبدیل شده است. سینمای ما از این زاویه به شدت ضربه خورده است که کمتر کسی میتواند جلوتر از خودش را نگاه کند. کلمبوس جلوتر از خودش را نگاه می کند.

هانیه توسلی در فیلم کلمبوس

هم جلوتر از خودش را و هم فضای آشنای کلیشه پسر پولدار شارلاتان(مجید صالحی) و فریب دختر بی کس و کار(هانیه توسلی). مجید صالحی در معدود نقشهای کمی جدی اش این بار تصویر یک شارلاتان را روی پرده میبرد.آدم ون به نرخ روز خوری که سر همه کلاه میگذارد.

اما بیش از همه از دیدن سعید پور صمیمی ذوق زده ام. پیرمرد شیرین هنوز هم سرپا اجرا میکند. محکم و قالب نقش. نمیتوانی ببینیدش و به او نخندید. پیر مرد انگار به دنیا آمده که شیرین باشد. هنوز خاطره بازیهایش در خیلی از سینمای ایران در یادها هست. وسواسش حفظ شده و خودش را تن هر نقشی نمی کند. نقش باید قالبش باشد. و پیرمرد کلمبوس این خصوصیت را داشت.

هانیه توسلی در فیلم کلمبوس

نکته مهم بعدی این است که بسیار خوشحال شدم که علیمردانی فیلمش را نگذاشت در جشنواره در انبوه دعواهای خاله زنکی و فیلمهای ایدئولوژیک بی محتوا به نمایش دربیاید. هر فیلمی که دور جشنواره فجر را خط بکشد تحسین میکنم. سامان مقدم و رامبد جوان هم اینگونه اند. به ذات صنعت احترام میگذارند به جای آنکه به دعواهای بی محتوای جشنوارهای تن دهند. کلمبوس از این جهت بسیار شانس آورد که فیلمسازش انقدر هوش دارد که بداند جشنواره فیلم فجر محل او نیست. هیچوقت نبوده است.پس بهتر است جشنواره برود برای اهلش و کلمبوس درتقریبا یکی از بدترین فصلهای اکران روی پرده برود. اما این شرافت می ارزد به حتی سیمرغی که پشتش هزار حرف و حدیث هست.

کلمبوس بهترین فیلم علیمردانی نیست، یا از نگاه من نیست. من آباجان و کوچه بی نام را بیشتر میپسندم. اما من کیم؟ مردم باید بپسندند

ورود به سایت دیدگاه ها 3
avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
رضا حیدرزادهدلنیاعلی بهادری Recent comment authors
  Subscribe  
جدید ترین قدیمی
اعلام کردن به
علی بهادری
علی بهادری

همین علیمردانی برای پیش تولید کارش اومد دالاس در کنار برگزاری کارگاه بازیگری مقابل دوربین که اصلن ما دوربینی ندیدیم در طول دوره، پولی هم برای خرج زندگیش و فیلم جدیدش کلمبوس دربیاره. علاوه بر اینها که اصلن ایده مشخصی نداره و همش با خراب کردن دیگران برای خودش کردیت میخره، اصلن ثبات نظر نداره و مدام در حال رنگ عوض کردن هست. حرفهایی در کلاس میزد منجمله اینکه بازیگر در سینما باید اگه لازم شد شلوارش رو هم دربیاره و ما اصلن در سینما خجالت نداریم و ….. از ایت دست حرفها که من در سینمای ایران نمی خواهم… ادامه مطلب

دلنیا
دلنیا

من چند روز پیش کلمبوس رو دیدم واقعا باهاتون موافقم

رضا حیدرزاده
رضا حیدرزاده

میگن فیلمش خیلی خوب نیس درست میگن؟