جدید ترین عناوین خبری امروز
واریته

توجه: رمز عبور شما به صورت اتوماتیک به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

همراه اول سریال ممنوعه
تبلیغات
کشف سیاره قابل زندگی

کشفی که دانشمندان را شوکه کرد

به کمک تلسکوپ فضایی اسپیتزرِ ناسا (SST) که در نور فروسرخ فعالیت می‌کند، محققان موفق شده‌اند ۷ سیاره در حد و اندازه‌های زمین که به دور یک ستاره دوران می‌کنند را کشف کنند. سه تا از این سیارات به طور یقین در کمربند حیات ستاره قرار دارند؛ کمربند حیات یک ستاره به این معنی‌ست که سیارات در فاصله‌ای از ستاره‌ قرار گرفته‌اند که احتمال وجود آب به صورت مایع در آن‌ها وجود داره.

این کشف می تواند یک قطعه قابل توجهی در پازل پیدا کردن محیط های قابل سکونت درفضا و امکان های منجر به زندگی هستند باشد.توماس زوبوکن (Thomas Zurbuchen) رئیس هیئت علمی بخش ماموریت های ناسا دراین رابطه گفت:«این کشف به تنهایی یک اولویت علم بالا و یافتن سیارات بسیاری مانند این برای اولین بار در منطقه قابل سکونت یک گام قابل توجه به جلو به سمت آن هدف است.»

کشف سیاره قابل زندگی

این ستاره‌ی کوتوله TRAPPIST1 نام گرفته و در فاصله‌ی ۳۹ سال نوری از ما انسان‌ها قرار داره و فقط هشت درصد جرم خورشید ما رو داره و هفت سیاره‌اش هم به صورت حروف انگلیسی از b تا h شناخته می‌شوند؛ برای مثال TRAPPIST-1f، هفتمین سیاره در این سیستمه. این هفت سیاره بسیار به یکدیگر نزدیک‌اند؛ به طوریکه اگر در سطح یکی از سیارات قرار بگیریم، به راحتی سیاره‌‌های دیگر را خواهیم دید!

رکوردهای زیادی با این کشف ثبت شده است؛ کشف سه سیاره در کمربند حیات یک ستاره برای اولین بار در تاریخ بشر اتفاق می‌افتد. به این فکر کنیم که این منظومه فقط ۴۰ سال نوری دورتره [۳۷۸ تریلیون کیلومتر؛ تقریبا نزدیک!] در کیهانی که قطرش ۹۳ میلیارد سال نوریه. این در حالیست که تا ۲۲ سال پیش بشر هیچ سیاره‌‌ی فراخورشیدی کشف نکرده بود.

بیشتر بخوانید
راز طول عمر مردم آسیای شرقی چیست؟

در هر هفت سیاره امکان وجود آب مایع است – آب مایع کلید اصلی وجود حیات به شکلی که ما می‌شناسیمه – در شرایط جوی و اتمسفری خاص احتمال وجود حیات در سه سیاره‌‌ای که در کمربند حیات هستند وجود دارد.

این سوال دوباره پیش می‌آید که آیا ما تنها هستیم؟! برای پاسخ دقیق‌تر به این پرسش باید چند سالی منتظر ماند تا تکنولوژی‌های جدیدتر و تلسکوپ‌های قوی‌تر مورد استفاده قرار بگیرند. برای مثال تلسکوپ فضایی جیمزوب (James Webb Space Telescope) قادر خواهد بود اطلاعات خاصی رو از این سیستم سیاره‌ای در اختیار ما قرار دهد.

دسته ها:
ورود به سایت دیدگاه ها 0
avatar
  Subscribe  
اعلام کردن به