جدید ترین عناوین خبری امروز
واریته

توجه: رمز عبور شما به صورت اتوماتیک به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

سریال هیولا
واکنش هنرمندان به آلودگی هوا

واکنش هنرمندان به آلودگی هوا چه بود

هنرمندان کشورمان، مانند هنرمندان سایر کشورها به نقش و جایگاه خود در میان مردم پی برده‌اند و متوجه شده‌اند که از این اعتبار و محبوبیتی که در میان اقشار مردم دارند، می‌توانند برای کمک رساندن و حداقل حساس کردن مردم به معضلات و مشکلات جامعه استفاده کنند همچنین آنها با توجه به علاقمندی هوادارانشان بهترین مبلغان هستند.

بسیاری از هنرمندان ما و ورزشکاران در فضای مجازی مشغول و فعال هستند و با استفاده از آن در حد توان خود برای رفع مشکلات جامعه تلاش می‌کنند یا حداقل در کنار مردم می‌ایستند و در غم‌شانشریک می‌شوند. چندی بیش از حادثه تلخ «پلاسکو» نمیگذرد که ما شاهد امری تبلیغی برای همیاری هنرمندان به آتش نشانان بودیم. در آن ایام همراهی هنرمندان با آتش‌نشانان پلاسکو باعث شد که مردم نسبت به این قشر فداکار احترام بیشتری قائل شوند.

چند وقتی است که با توجه به شرایط فیزیکی منطقه خوزستان و مناطق جنوبی کشورمان گرد و غبار سراسر آن را فراگرفته و عدیده مردم جنوب کشور با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم میکنند.هنرمندان هم نیز در حمایت از مردم جنوب کشور پست هایی را منتشر کرده اند که چندی از آن ها را پیش رو خواهیم دید.

باران کوثری

واکنش باران کوثری به آلودگی هوا

باران کوثری بازیگر موفق سینمای ایران که چندی است در فعالیت های اجتماعی شرکت کرده است با انتشار پستی از هوای این روزهای شهر اهواز و مردم خونگرم خوزستان نوشت و گفت :«خاک و ریزگردها در هوا، قطعى آب و برق، چهارماه پرداخت نشدن حقوق کارگران نورد لوله اهواز… این جا خوزستان است. قلب تپنده‌ی ایران قبل و بعد از انقلاب، سرزمین کارون و نفت، سرزمین رقص و آواز و ساز و سینما، سرزمین سنت‌هاى چندین هزارساله و رسم و رسومات بکر و عجیب، سرزمین خون، سرزمین دیوار دفاعى انسانى، سرزمین نوجوانان شهید، مادران منتظر، نوعروسان بیوه. این‌جا قلب تپنده‌ی ایران است که هوا ندارد، آب ندارد، برق ندارد، پول ندارد. من، به عنوان یک تهرانى که در میانه‌ى جنگ به دنیا آمده‌ام از روى همه خوزستانى ها شرمنده‌ام، خجالت مى‌کشم از این همه قدرنشناسى و بى اعتنایى… نمى فهمم! انگار تا ابد از خوزستان انتظار صبر و مقاومت دارند.»

 

یغما گلرویی
یغما گلرویی آلودگی هوا

یغما گلرویی شاعر و ترانه سرای فعال در موسیقی کشورمان نیز طی انتشار پستی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت: «اهواز هوا، برق، آب، زندگی ندارد

اهواز سوخته، اهواز بی پرنده و ماهی، اهواز پل معلق ناپیدا، اهواز هشت سال زخم خورده از بمب و موشک، اهوازی که جنگ برایت با هیچ قطعنامه‌ای به پایان نرسید، اهواز رها شده با تنهایی خود، اهواز آرزوهای بازسازی نشده، اهوازی که نخل‌های سوخته‌ات هنوز رؤیای رطب دارند، اهواز گم شده در غبار و ریزگرد، اهواز بی برق، بی آب، بی نفس… چقدر صبوری تو.»

پرویز پرستویی

پرویز پرستویی آلودگی هواکمتر زمانی پیش می آید که مشکلی اجتماعی درمیان باشد و پرویز پرستویی هنرمند از آن حمایت نکند،پرستویی بازیگر فرهیخته سینمای ایران نیز با انتشار پست اینستاگرامی خود نوشت :«از دوران نوجوانی تاکنون بیشترین سفری که داشتم، منطقه خوزستان بوده و خاطرات فراموش نشدنی ازمردم خون‌گرم ومیهمان نوازشون دارم و همه‌ی مردم ایران و خیلی از جاهای دنیا می‌دانند، که این هموطنان چه مصیبت‌هایی را در دوران هشت ساله‌ی دفاع مقدس تحمل کردند یادمان باشد، که چقدر این مردم مهربان به علت ویران شدن خانه و کاشانه‌شان سختی کشیدند و خم به ابرو نیاوردند یادمان باشد تنها مناطقی که بعد از جنگ به آن رسیدگی نشده همین منطقه خوزستان است .چقدر شهید، چقدر جانباز، چقدر اسیر و مفقود؟ حال اگر رفاه و آرامش و امنیت هست، این عزیزان باید در اولویت باشند. هنوز آثار ترکش‌ها و تخریب‌ها و انفجارها را بر درو دیوار این مناطق می‌توان دیدولی متاسفانه نه‌تنها قدمی برای آبادانی و رفاه این منطقه برداشته نشده، بلکه باید در هوای آلوده وخاک گرفته و بی‌آبی و بی‌برقی زندگی کنند. امیدوارم یادمان نرود که اگر مردم مقاوم خوزستان نبودند، ماهم نبودیم. حال دریابیم‌شان این هموطنان رنج کشیده را، دریابیم این مردم همیشه قهرمان را، دریابیم این خانواده های داغدار را. در رسانه شاهد بودم، که مسؤولی می گفت انشاالله داریم امکاناتی فراهم می‌کنیم.

پس کی ؟

چرا انقدر دیر؟

 هیچ اولویتی بالاتر از رسیدگی هرچه زودتر به این منطقه و مردمانش نیست.»

 

نوید محمدزاده

نوید محمد زاده آلودگی هوا

نوید محمدزاده نیز از این قاعده مستثنی نبوده و با انتشار پستی نوشت :«هوا بس ناجوانمردانه خاک است»

 

صابر ابر

صابر ابر آلودگی هوا

صابر ابر هم نسبت به  مشکلات هموطنان جنوب کشور بی تفاوت نبود و مطلبی در مورد وضعیت این روزهای آنان منتشر کرد،وی در این پست نوشت: «اهواز به پنجره ای نیاز دارد تا بشود ، بیرون را دید!همین!
بابت همه چیز نباید اعتراض کرد و نباید کمپین تشکیل داد و نباید حرفش تا همه جا برسد!!! بابت یک چیزهایی فقط باید به انجام رسید!
مردم جایی برای غم بیشتر ندارند
من به عنوان یکی از مردم نه کسی که بیشتر از آنهاست و نه کمتر، نه با تعریف های مرسوم که فلانی حرفش بیشتر می رود یا کمتر، نه!،” فقط به عنوان یک آدم یک خواهش دارم :جناب وزیر
برای اهواز فکری کنید، تا مردم به شما اعتماد کنند
این رای مهم تر است.»

 

مهراب قاسم خانی

مهراب قاسم خانی

مهراب قاسم خانی ، نویسنده و طنزنویس که آثار بسیاری را در کارنامه هنری خود دارد نیز در اعتراضی به وضع آلودگی هوا در خوزستان نوشت :«من واقعا عذر می‌خوام که دخالت می‌کنم توى کار دوستان، ولى تا جایى که یادمه اون‌جایى که می‌خواستین از نقشه محو کنین اسمش خوزستان نبودا. حالا اگه خواستین من یه پسرخاله دارم هر وقت اپلیکیشنام ایراد پیدا می‌کنه میاد درستشون می‌کنه. خیلى وارده. می‌تونم ازش بخوام بیاد یه نگاهى به گوگل مپتون بندازه. غلط نکنم اشکال از همونه. یه موقع گزینه محو فرام مپش رو که می‌زنید یه جا دیگه رو نشون می‌ده»

 

طراحی عکس: بهرنگ نامداری

ورود به سایت دیدگاه ها 0
avatar
  Subscribe  
اعلام کردن به