جدید ترین عناوین خبری امروز
واریته

توجه: رمز عبور شما به صورت اتوماتیک به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

توقیف خندوانه

خندوانه توقیف میشود ؟

شدت گرفتن انتقادها از محتوای برخی اجراهای شرکت‌کنندگان در مسابقه «خنداننده شو» در هفته گذشته، مجری و تهیه‌کننده «خندوانه» را وادار به پاسخگویی کرد و البته از حجم حاشیه‌ها و انتقادها نکاست.

خنداننده شو که تازه‌ترین تلاش رامبد جوان و گروه تولید خندوانه برای یافتن استعدادهای تازه در عرصه استندآپ کمدی است، تا رسیدن به مرحله نهایی روندی فرسایشی داشت و از همان آغاز حاشیه‌ساز شد. اجراهای ضعیف برخی شرکت‌کنندگان عرق سرد بر پیشانی مربیان نشاند و تماشاگران را هم ناامید کرد اما در این میان بودند کسانی که با عبور نامحسوس از خطوط قرمز تلویزیون امیدوارکننده ظاهر و با قدرت وارد مرحله اصلی شدند.

توقیف خندوانه

حاشیه‌های اصلی اما با کلید خوردن مرحله دوم آغاز شد. جایی که در شب دوم یکی از بانوان شرکت‌کننده از قم ناگهان سراغ منشوری‌ترین شادی پس از گل در تاریخ فوتبال ایران (و شاید جهان) رفت و نام چند بازیکن فوتبال را به میان کشید. او چنان برای به‌دست آوردن چند رأی بیشتر دست و پا می‌زد که از شوخی منشوری با نام خانوادگی دروازه‌بان پیشین تیم‌های ملی و پرسپولیس هم استفاده ابزاری و به‌عبارت «مکانی» آشکارا توهین کرد.

 

همان شب و شب‌های بعد چند شرکت‌کننده دیگر هم سراغ شوخی‌های زننده تلگرامی رفتند و جمله‌ها و عبارت‌هایی بر زبان آوردند که نظیر آن پیش‌تر هرگز دیده و شنیده نشده بود؛ از توصیف دستشویی‌های پر و شیوه دفع مواد غذایی از بدن تا چنگ زدن به‌عبارت سخیف «… جای سفت» و گیر دادن به چهره و اندام زنان و… این ساختارشکنی‌ها خیلی زود در فضای مجازی بازتاب داشت و داد برخی رسانه‌ها را هم از نادیده گرفتن معیارهای اخلاقی تلویزیون درآورد.

 

در برنامه شامگاه پنجشنبه و پس از آنکه یکی از شرکت‌کنندگان از بازتاب اجرای پیشین خود گلایه کرد، جوان و چند مربی دیگر وقت را برای پاسخ دادن به منتقدان غنیمت شمردند و تلویحا از مردم و رسانه‌ها خواستند برای به ثمر رسیدن تلاش خندوانه در معرفی چند چهره تازه، آستانه تحمل خود را بالا ببرند. ضمن اینکه همزمان با پخش برنامه، مردم و خود شرکت‌کنندگان به ممیزی آشکار برخی اجراها واکنش نشان دادند تا مشخص شود این ماجرا همچنان ادامه دارد.

 

نگریستن با دیده اغماض

 

تهیه‌کننده «خندوانه» هم آخرین نفری بود که دست به قلم شد و با اشاره به حاشیه‌های «خنداننده شو» از سختی‌های تولید برنامه‌های طنز و شادی‌آور نوشت. هر چند او به این نکته اشاره نکرد که چطور در یک برنامه تولیدی این اندازه اشتباه سهوی به آسان‌ترین شکل ممکن به آنتن راه یافته است. در بخشی از نامه سیدعلی احمدی آمده است: «ساخت برنامه ای با موضوع خنده و شادی از سخت ترین و پیچیده ترین انواع برنامه سازی تلویزیون است خاصه آنکه در اکثر شب های هفته روی آنتن شبکه ای پرمخاطب باشد. در روش های مرسوم جهانی مذهب، سیاست و مسائل جنسی اصلی ترین دست مایه کمدین های دنیا برای شوخی کردن است اما در کشور ما به جهت بایسته های فرهنگی و اعتقادی جامعه که در بسیاری موارد پسندیده و درست و در معدود مواردی نیز از فهم نابجا نشات می گیرد نمی توان با این موارد شوخی کرد و تنها گاهی می توان از کنار آنها به سرعت گذشت!

توقیف خندوانه

پخش اولین شب از مرحله دوم مسابقه «خنداننده شو» در برنامه «خندوانه» با اعتراض های دلسوزانه و در بسیاری موارد درست برخی از اصحاب فرهنگ و هنر همراه شد؛ بد نیست چند نکته را مرور کنیم:

• جوانانی کم تجربه و با انگیزه از مراحلی سخت گذشتند و به مرحله اصلی مسابقه «خنداننده شو» رسیدند؛ آنها هنوز آنقدر حرفه ای و کارآزموده نیستند که بتوانند در عین شوخ طبعی و خنداندن مخاطب از مرز حساسیت های مذهبی، قومی و سیاسی عبور نکنند. باید به آنها فرصت بدهیم تا این فضا را بشناسند و از هیجانات کاذب فاصله بگیرند و کارآزموده شوند تا بتوانند در این مسیر سخت ادامه راه دهند.

• خنداننده شو یک رقابت جدی است و باید جذاب، بامزه و بدیع باشد تا مخاطب را با خود همراه کند، در چنین مواردی حتی بسیاری از کارآزموده های این حوزه به خطا و اشتباه می افتند، بنابراین باید با دیده اغماض به خطای این جوانان تازه نفس نگریست.

• برنامه «خندوانه» بیش از پانصد قسمت است که همراه نجیب خانه هایمان است قطعا در برنامه های گذشته نیز اشتباهاتی وجود داشته که شما با دیده مهربانی و عطوفت از آنها گذر کردید. اکنون نیز انتظار داریم با دیده خطاپوش شما همراهان مهربان مواجهه شویم و تمامی لحظه های بی نظیر و تجربه های خوب، تاثیرگذار و قابل توجهی را که در طول این سه سال با هم داشته‌ایم فراموش نکنید.»

ورود به سایت دیدگاه ها 2

دیدگاه بگذارید

اعلام کردن به
avatar
مرتب سازی براساس:   جدید ترین | قدیمی
رقیه
رقیه

کم مونده بیان فحش ناموسی بدن

محمدرضا
محمدرضا

خندیدن به چه چیزی؟ مسخره کردن مردم کاره درستی است؟

سینما و تلویزیون

پایان فیلمبرداری «گل نساء» اولین فیلم بلند داستانی «ستار چمنی‌گل»
پایان فیلمبرداری «گل نساء» اولین فیلم بلند داستانی «ستار چمنی‌گل»
92
با حضور تعدادی از سینماگران کشور کارگاه‌های آموزش حرفه‌ای سنقر و کلیایی برگزار شد
78
تورج اصلانی سینمای ایران
تورج اصلانی جایزه ویژه جشنواره بین‌‌‌المللی فیلم «دهوک» را گرفت
32
جشنواره فیلم مستقل
ششمین جشنواره فیلم مستقل «خورشید» در بندرعباس
45
جشنواره فیلم خورشید
ششمین جشنواره فیلم مستقل خورشید
38